Ora et collabora

Blog společenství Létající hospoda

rubrika Posezení na baru (pro filosofické úvahy)

Hra o trůny

Tak prý Hra o trůny. https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/pokleknuti-protestujicich-pochazi-ze-hry-o-truny-tvrdi-sef-britske-diplomacie-40328107 Ta je ale pouhou fiktivní varietou na dějiny lidstva a náboženství. Odtud, z reálné předlohy,…


Iluze nezávislých médií

Následující úvaha se odvinula od otázky, směřující na principiální obránce existence veřejno-právních médií (VPM):Představte si, že by došlo k tomu, že VPM obsadí nějaký ideo-politicko-byrokratický "deep state". Stanou se zájmovou mocenskou…


Dalajlama: Etika je důležitější než náboženství

Dostala se mi do rukou útlá knížečka „Výzva dalajlamy světu“ s podtitulem „Etika je důležitější než náboženství.“ Rozhovor s dalajlamou vedl novinář Franz Alt. Na zadní desce láká k přečtení tento odstavec:„Jsou chvíle, kdy si myslím, že by bylo…


Vrchol, práva, povinnosti

Porůznu se tu vedou úvahy nad vrcholem stvoření.Vidím jako možné (bera to tedy antropocentricky a opomíjeje nároky dromedárů, kosatek, mravenců ...) čtyři varianty: Vrcholem stvoření je muž.Vrcholem stvoření je žena.Vrcholem stvoření je člověk jako…


Rozum národa

Ústav pro studium totalitních režimů vydal spoustu publikací, ale žádnou studii komunistické doktríny. Její analýzu, kritický rozbor její podstaty a jejích různých odnoží. (Možná mi něco zásadního uniklo, ale obávám se, že ne, že špendlíčkem by…


Magie ve fantasy literatuře

Nedávno proběhla na signálech debata o Harry Potterovi a o jeho vhodnosti či nevhodnosti. Já osobně mám rád fantasy literaturu a v tomto článku chci porovnat přístup k magii ve třech výrazných dílech fantasy literatury.


Klíčový pojem: přirozenost

Všimněte si následujícího: Zvířatoprávní aktivista Gardáš argumentuje přirozeností:https://zpravy.idnes.cz/detem-mohou-drezurovana-zvirata-zpusobit-trauma-rekl-aktivista-v-rozstrelu-1w7-/domaci.aspx?c=A181107_105332_domaci_meszPřitom jeho soudruzi…


Esence cirkusu

Nejsem příznivcem cirkusů. Nelíbí se mi. Nikdy bych do cirkusu sám od sebe nešel. Ale jsem proti jejich likvidaci. Co chci sdělit, následuje: V postupu, který směřuje k zákazu drezury a vystupování zvířat, se zračí ten samý mechanismus, kterým lze…


Eklesiologie perníkové chaloupky

Existuje řada způsobů, jakými je dnes Církev prezentována. Tyto prezentace pochopitelně nejsou prosty úletů a extrémů, a mnohdy vypovídají víc o prezentujícím, nežli o prezentovaném. Tedy o tom, kdo onu Církev nějak vykesluje a nikoliv o Církvi samé.


Říkám Ti to jasně!

Iniciativa, která požaduje přijetí rezignace Jeho Eminence Mons. Dominika Duky, mě přivedla k úvaze nad jazykem jako prostředkem komunikace.


Stvořil Bůh nejlepší z možných světů?

Vracím zpět otázku, která se zde řešila, a jako mnohé jiné, časem zapadla. Byla by škoda, kdyby zcela. Ta otázka zní: Stvořil Bůh nejlepší z možných světů? Anebo jinak: Je tento svět nejlepší z možných? Leibniz a mnozí další to tvrdí. Tomisté a od…


O přílišném přemýšlení

Stala se mi taková věc. Protože odráží něco obecně rozšířeného, podělím se o to s publikem. Na návštěvě u svých milých známých jsem dlouho do večera vedl rozpravu s jedním chlapcem - velmi bystrým, intelektuálně nadaným -, mladým mužem. Řešili jsme…


Problém Jiku, šachová zahájení, sofisté a Aristofanes (no a alweryon)

„Pokud je tato kritika pravdivá, musím se pokusit změnit. Pokud je nepravdivá, nesejde na ní.“ Sokrates Problém Jiku Jiku je problém. Nejen pro některé uživatele, kterým vadí jeho vystupování v diskuzích – je problém i pro realizační tým, který se…


KHS - koncilní humanistická sekta

Nevím o tom, že by se tím takto někdo někde zabýval... KHS - koncilní humanistická sekta (ontologická úvaha) Začněme základní otázkou: existuje to? Evidentně to nějak existuje. Jinak bychom se na to nemohli ptát. Tedy aby bylo jasno: existuje to…


Drak a kaple

V jedné knize Carl Sagan popisuje situaci, kdy tvrdí kamarádovi, že má doma v garáži opravdového draka. Když se oslovený chce přesvědčit - najde jen staré plechovky od barvy, žebřík a takový ten klasický garážový nepořádek. Samozřejmě se ptá, kde je…


O plíživém útoku... strojů

Tento článek prosím berte spíš jako námět k diskuzi v komentářích, rád bych znal pohled jiných lidí na to, o čem poslední dobou často přemýšlím. Kdo aspoň trochu sleduje poslední trendy v hospodářství a technologiích, tomu nemohla uniknout nedávno…


Tertium non datur

Říkal to kdysi kdesi papež František, jak se o křesťanské víře kdysi biskupové přeli, že si přitom i do držky dávali. Třeba před tím Chalcedonem (a i po něm) to tak bylo. Tehdy slova měla váhu větší pěsti, něco podstatného vyjadřovala, k něčemu…


Kolik kamarádů?

Kolik známých vyváží jednoho kamaráda? Kolik kamarádů vyváží jednoho přítele? Kolik přátel vyváží jednoho manžela (manželku)? Jde mi o to, zda existuje nějaký poměr mezi kvalitou vztahu a kvantitou vztahů. A v Božích očích? Kolik má Bůh na světě…


Každý by měl začít sám u sebe

Někdy na jaře roku 1989 jsem četl v Rudém právu článek o tom, jak soudruh Jakeš navštívil nějakou továrnu. Besedoval s mladými dělníky a jeden si mu stěžoval, že pracuje na stroji, který je o 10 let starší, než on sám. Takhle že ten kapitalismus…


Metatolerance

Na start, jako ukázku si dovoluji zkopírovat svůj blogový příspěvek z 4. 1. 2011 Co to vlastně ta tolerance je? Co vlastně můžeme u druhého tolerovat: názory, chutě, preference, záliby, popotahování nosem místo aby se vysmrkal, osobní zápach u…